pondelok, 15 jún 2015 17:36

Cvičenie s psovodmi GOPR - Biely Kríž

Na pozvanie poľských kolegov - záchranárov sa traja naši členovia zúčastnili cvičenia v Poľskom Szczyrku- Bialom Kržiži. Cvičenie bolo zamerané na vyhľadávanie v otvorenom teréne, šéf inštruktorov GOPR nám predviedol nové zlaňovacie techniky, vypočuli sme si psychologičku, ktorá prednášala o prvom kontakte s rodinnými príslušníkmi nezvestnej osoby a zacvičili sme si na polocajnom cvičáku. A v  neposlednej rade sme sa opäť stretli s priateľmi. Naozaj plodne strávené 4 dni, vďaka priatelia, radi Vás uvítame u nás na Slovensku. 

Na pozvanie kolegov záchranárov, členov poľskej horskej služby GOPR sme sa cez víkend 2.3.2013 zúčastnili IV Horského festivalu v Szczyrku. Na festivale sme mali možnosť pozrieť si premiéru filmu o záchranárskych psoch členov GOPR, videli sme techniku, ktorú poľská horská služba využíva pri záchrane ľudských životov.V rozhovore pre Poľskú televíziu sme návštevníkom festivalu predstavili plemeno Flat coated retriever, ktoré je v našom tíme najviac zastúpené. Počas festivalu prebiehali rôzne sprievodné akcie. Návštevníci mali možnosť vyskúšať si resuscitáciu na figuríne, o program pre detičky sa postarala behavioristka Anna Kwaśny. Skvelý deň plný vynikajúceho filmu o horách a ľuďoch v nich sme zakončili rozkrojením torty v tvare stanu, ktorá chutila naozaj vynikajúco:o)

V nedeľu 16. februára sme si opäť zacvičili na super teréne - ruine ružomberskej tehelne. Po prvý krát sa výcviku zúčastnila nová posila v našom tíme - Miška Dupejová a jej Riki. Precvičili sme vyhľadávanie na ploche, Scotty excelentne značil na ploche a rovnako aj v budove figurantov ukrytých pod povrchom. Airinka spoľahlivo označila dve založené pachové vzorky a na prvý krát pochopila nový spôsob značenia, ktorý sme sa naučili na seminári cadaveru v čechách. S nováčikom Rikim sme vyskúšali štekanie na povel a keďže so štekaním problém nemal, hneď na prvý krát sme s ním vyskúšali aj vejárik. Cvičenie prebehlo v pohode, dúfame, že sutiny nám z tehelne tak skoro neodvezú a budeme mať možnosť využiť tento terén aj v blízkej budúcnosti. 

V nedeľu 13.1.2013 sme spolu s českými kolegami a kolegami z ďalších slovesnkých záchranných brigád absolvovali výcvik v rozsiahlej ruine v moravskom Brnenci. Naši psi pracovali spoľahlivo, overili sme si schopnosti našich parťákov na novom, dosial nepoznanom mieste. Riuna v Brnenci je pomerne rozsiahla, preto výcvik prebehol v troch skupinách po 5 ľudí. Skúsenejším psom sme nasimulovali bezkontaktných figurantov pod povrchom, psom vo výcviku sme postupne úlohy sťažovali. Cvičenie bolo pre nás prínosom, ďakujeme organizátorom a kolegom za výbornú atmosféru a tešíme sa z nových kontaktov. 

pondelok, 14 január 2013 11:39

Seminár Cadaver - Moravská Třebová

V dňoch 12-14.1.2013 sa Alena a Stanislav Kľučkovci - členovia CRC Slovakia zúčastnili workshopu na špeciálne pachové práce - cadaver. Seminár videla Klára Kmoníčková, ktorá sa výcviku psov venuje od roku 1992. Klára sa venuje záchranárskej kynológii pre použitie v praxi, cvičí pomocou pozitívnej motivácie. V septembri 2003 bola  pozvaná do Kalifornie pani Evou Čečilovou do organizácie ICF (Institute for Canine Forensics) na výcvik psov v ich špecializovanej skupine CSST (Canine Specialized Search Team). Tréningy prebiehali v areáli NASA. Pracovala tam so sučkou Carin, s ktorou sa jej podarilo splniť väčšinu prípravných testov pre California Cadaver Test.  Airin ako sučka špecializovaná na tento typ pachových prác opäť naplno využila svoj fantastický nošek a bez zaváhania označila založenú pachovú vzorku. Vďaka Kláriným skúsenostiam sme si upresnili absolútne základy nácviku označovania pachovej vzorky,dostali sme vynikajúce typy na negatíva výcviku, čo je nesmierne náročná súčasť kvalitne vedeného tréningu, pretože pes negatívnu vzorku nesmie označiť, ani zožrať. Seminár i samotný nácvik bol pre nás obrovským prínosom, ďakujeme organizátorom za možnosť zúčastniť sa a samozrejme samotnej Kláre za skvelú prezentáciu a samotný reálny nácvik. Skúsenosti z výcviku budeme prezentovať na plánovanom medzinárodnom cvičení v apríli tohto roku.  

Viac foto na Facbooku CRC Slovakia

31.12.2012 sme si naplánovali Silvestrovské cvičenie v ruine ružomberskej tehelne. Cvičenie sme zamerali predovšetkým na zoznámenie mladých psíkov s neznámym terénom. Našim šteniatkam sme po prvý krát predstavili terén náročnejší, odlišný od predchádzajúcich výcvikoch na ploche, v budove alebo v lese. Naša juniorka Paťka sa so svojím 4 mesačným Benom (Benetton Black Avatar) pohybovala po ruine pod dozorom skúseného certifikovaného inštruktora Stana. Benko a jeho brat Brian (Bossman Black Avatar) sa v ruine pohybovali úplne prirodzene a bez obáv. Neskôr sme si "štekli" s našimi skúsenými hafanmi Airin a Scottym a Ebbi sme urobili krátku zabiehačku. Airinka si na ruine bez problémov poradila so špeciálkou, pachy sú jej úzkou špecializáciou a v ich označovaní je skutočne výnimočná. Plánované cvičenie splnilo náš cieľ, veríme, že kým ruinu tehelne definitívne odstránia zacvičíme si na nej ešte neraz. 

pondelok, 14 január 2013 10:17

Výcvik našich najmenších

Monika a Tomáš Hársovci si z vrhu ich Aishinky, našej skúsenej dlhoročnej záchranárky nechali dve šteniatka Assamka a Aemy. Šteniatka sa prirodzene učia sledovať mamu a napodobňovať jej konanie, ale vo veku 6 mesiacov už ovládajú aj základný výcvik poslušnosti ako je sadni, ľahni, chôdza pri nohe, štekanie na povel a aktívne už vyštekávajú ukrytú osobu. Plemeno flat coated retriever je v našej organizácii najviac zastúpené, práca s flatíkom je úžasná, sú to veľmi vnímavé tvory schopné veľmi rýchlo chápať. Puto medzi záchranárom a jeho psom sa vytvára už od malička, preto je dôležité venovať veľa času nielen výcviku, ale aj hrám a iným spoločným aktivitám. Naša Monika psíky miluje, zasvätila im svoj život, pracuje s nimi nielen ako aktívny záchranár, ale aj upravuje psíkov vo svojom salóne Aisha a venuje sa poradenským službám v oblasti výživy psíkov. 

Všetkým členom CRC Slovakia, všetkým našim sympatizantom, priateľom, známym, všetkým kolegom záchranárom, všetkým ľuďom, ktorí sa zúčastňovali našich pátracích akcií bez nároku na odmenu, proste Vám všetkým, priatelia, želám za CRC Slovakia požehnané vianočné sviatky, zdravie, šťastie a lásku do nadchádzajúceho roku 2013. 

26.10.2012 sme sa v rámci preventívno - výchovných aktivít stretli s detičkami z liečebno-výchovného sanatória v Ľubochni. Deťom  s poruchami správania sme priblížili prácu záchranárov a výcvik záchranárskych psíkov, rozprávali sme sa o vzťahu človek - pes, vysvetlili sme deťom chovanie psíka, reč jeho tela a spôsoby, akými s nami naši štvornohí parťáci komunikujú. Neskôr sme sa z klubovne premiestnili von, kde sme deťom a pani učiteľkám predviedli ukážku revíru, pre detičky sme natiahli tunel, v ktorom sa s našimi hafanmi vyšantili dosýta, potom sme sa s deťmi schovali v lese a Airinka nám ukázala, ako sa hľadá stratená skupinka detí:o) Odchádzali sme s dobrým pocitom, deti boli zo psíkov nadšené, sme radi že sme im spríjemnili deň a možno trocha priblížili spolužitie človeka s tak úžasným tvorom, akým psík bezpochyby je. 

V dňoch 4-7.10.2012 sa 7 našich členov zúčastnilo medzinárodného cvičenia záchranárov a záchranárskych psov v poľskej Sielpii.  Na zahájení cvičenia predseda poľského zväzu inštruktorov a psovodov služobných psov pán Zbygniew Matyšiak vyhlásil súťaž o pohár ZIiPPS. Na akcii sa zúčastnili dva záchranárske tímy, za tím CRC Slovakia si víťazstvo v kategórii práca s dospelým psom odniesla naša dlhoročná záchranárka Monika Hársová s Aishou a v kategórii práca so šteniatkom si pohár vybojovala členka CRC Slovakia Lenka Štúrová. Prezident CRC Stanislav Kľučka a naša zahraničná členka Agnieszka Pórowska po desiatich absolvovaných štvordňových školeniach úspešne zavŕšili snahu o získanie pozície INŠTRUKTOR VÝCVIKU ZÁCHRANÁRSKYCH PSOV. Cvičenia s poľskými kolegami sú pre našu organizáciu veľkým prínosom, v budúcom roku plánujeme zúčastniť sa ďalších zo série cvičení organizovaných ZIiPPS. 

Strana 1 z 2