pondelok, 15 jún 2015 17:36

Cvičenie s psovodmi GOPR - Biely Kríž

Na pozvanie poľských kolegov - záchranárov sa traja naši členovia zúčastnili cvičenia v Poľskom Szczyrku- Bialom Kržiži. Cvičenie bolo zamerané na vyhľadávanie v otvorenom teréne, šéf inštruktorov GOPR nám predviedol nové zlaňovacie techniky, vypočuli sme si psychologičku, ktorá prednášala o prvom kontakte s rodinnými príslušníkmi nezvestnej osoby a zacvičili sme si na polocajnom cvičáku. A v  neposlednej rade sme sa opäť stretli s priateľmi. Naozaj plodne strávené 4 dni, vďaka priatelia, radi Vás uvítame u nás na Slovensku. 

V nedeľu 16. februára sme si opäť zacvičili na super teréne - ruine ružomberskej tehelne. Po prvý krát sa výcviku zúčastnila nová posila v našom tíme - Miška Dupejová a jej Riki. Precvičili sme vyhľadávanie na ploche, Scotty excelentne značil na ploche a rovnako aj v budove figurantov ukrytých pod povrchom. Airinka spoľahlivo označila dve založené pachové vzorky a na prvý krát pochopila nový spôsob značenia, ktorý sme sa naučili na seminári cadaveru v čechách. S nováčikom Rikim sme vyskúšali štekanie na povel a keďže so štekaním problém nemal, hneď na prvý krát sme s ním vyskúšali aj vejárik. Cvičenie prebehlo v pohode, dúfame, že sutiny nám z tehelne tak skoro neodvezú a budeme mať možnosť využiť tento terén aj v blízkej budúcnosti. 

V nedeľu 13.1.2013 sme spolu s českými kolegami a kolegami z ďalších slovesnkých záchranných brigád absolvovali výcvik v rozsiahlej ruine v moravskom Brnenci. Naši psi pracovali spoľahlivo, overili sme si schopnosti našich parťákov na novom, dosial nepoznanom mieste. Riuna v Brnenci je pomerne rozsiahla, preto výcvik prebehol v troch skupinách po 5 ľudí. Skúsenejším psom sme nasimulovali bezkontaktných figurantov pod povrchom, psom vo výcviku sme postupne úlohy sťažovali. Cvičenie bolo pre nás prínosom, ďakujeme organizátorom a kolegom za výbornú atmosféru a tešíme sa z nových kontaktov. 

31.12.2012 sme si naplánovali Silvestrovské cvičenie v ruine ružomberskej tehelne. Cvičenie sme zamerali predovšetkým na zoznámenie mladých psíkov s neznámym terénom. Našim šteniatkam sme po prvý krát predstavili terén náročnejší, odlišný od predchádzajúcich výcvikoch na ploche, v budove alebo v lese. Naša juniorka Paťka sa so svojím 4 mesačným Benom (Benetton Black Avatar) pohybovala po ruine pod dozorom skúseného certifikovaného inštruktora Stana. Benko a jeho brat Brian (Bossman Black Avatar) sa v ruine pohybovali úplne prirodzene a bez obáv. Neskôr sme si "štekli" s našimi skúsenými hafanmi Airin a Scottym a Ebbi sme urobili krátku zabiehačku. Airinka si na ruine bez problémov poradila so špeciálkou, pachy sú jej úzkou špecializáciou a v ich označovaní je skutočne výnimočná. Plánované cvičenie splnilo náš cieľ, veríme, že kým ruinu tehelne definitívne odstránia zacvičíme si na nej ešte neraz. 

pondelok, 14 január 2013 10:17

Výcvik našich najmenších

Monika a Tomáš Hársovci si z vrhu ich Aishinky, našej skúsenej dlhoročnej záchranárky nechali dve šteniatka Assamka a Aemy. Šteniatka sa prirodzene učia sledovať mamu a napodobňovať jej konanie, ale vo veku 6 mesiacov už ovládajú aj základný výcvik poslušnosti ako je sadni, ľahni, chôdza pri nohe, štekanie na povel a aktívne už vyštekávajú ukrytú osobu. Plemeno flat coated retriever je v našej organizácii najviac zastúpené, práca s flatíkom je úžasná, sú to veľmi vnímavé tvory schopné veľmi rýchlo chápať. Puto medzi záchranárom a jeho psom sa vytvára už od malička, preto je dôležité venovať veľa času nielen výcviku, ale aj hrám a iným spoločným aktivitám. Naša Monika psíky miluje, zasvätila im svoj život, pracuje s nimi nielen ako aktívny záchranár, ale aj upravuje psíkov vo svojom salóne Aisha a venuje sa poradenským službám v oblasti výživy psíkov. 

V dňoch 4-7.10.2012 sa 7 našich členov zúčastnilo medzinárodného cvičenia záchranárov a záchranárskych psov v poľskej Sielpii.  Na zahájení cvičenia predseda poľského zväzu inštruktorov a psovodov služobných psov pán Zbygniew Matyšiak vyhlásil súťaž o pohár ZIiPPS. Na akcii sa zúčastnili dva záchranárske tímy, za tím CRC Slovakia si víťazstvo v kategórii práca s dospelým psom odniesla naša dlhoročná záchranárka Monika Hársová s Aishou a v kategórii práca so šteniatkom si pohár vybojovala členka CRC Slovakia Lenka Štúrová. Prezident CRC Stanislav Kľučka a naša zahraničná členka Agnieszka Pórowska po desiatich absolvovaných štvordňových školeniach úspešne zavŕšili snahu o získanie pozície INŠTRUKTOR VÝCVIKU ZÁCHRANÁRSKYCH PSOV. Cvičenia s poľskými kolegami sú pre našu organizáciu veľkým prínosom, v budúcom roku plánujeme zúčastniť sa ďalších zo série cvičení organizovaných ZIiPPS. 

Dňa 17. júna 2012 sa uskutočnil výcvik záchranárskych psov CRC Slovakia na chate ADOL v Oravskej Lesnej. Výcvik viedla členka CRC Slovakia a GOPR PL Agnieszka Pórowska.Figurant Tomáš, psovod Lenka, inštruktor Stanislav

V rámci trojdňového pobytu na chate v Liptovských Revúcach sme pod vedením novozvoleného Riaditeľa Sekcie výcviku záchranárskych psov pána Zbygniewa Matyšiaka absolvovali školenie k zakladaniu a vypracovaniu stopy ako aj výcvik zmeraný na špeciálne pachové práce a vyhľadávanie osôb v ruine.